Bez love v Helsinkách moc love nebylo

Chutná mi to. Zakusuji se podruhé, potřetí. Začínám hltat. Nikdy mi nešlo jíst pomalu. Obzvlášť, když mám takový hlad jako právě teď. Obří cosi ve tvaru dürum kebabu mi mizí pod rukama. Doporučila nám to naše hostitelka, která nás nechala na jednu noc přenocovat ve svém bytě s krásným výhledem na helsinské střechy. Dobrota, kterou právě dojíždím i po své italské kamarádce se jmenuje „Sushi Burrito“ a je to prostě obří sushi rolka. Proč se Japonsko a Mexiko setkávají zrovna v Helsinkách nevím. Dlouho nad tím nepřemýšlím a cpu do sebe další dávku lososa.





Do Helsinek jsme přijely, teda vlastně připluly, z Tallinu. Prvním zklamáním naší cesty bylo už to, že jsem na lodi nedostaly jídlo zadarmo. Mé italské spolucestující a spolubydlící to totiž řekli nějací kamarádi. Těm jsem vděčná za pokaženou plavbu s prázdným žaludkem. Snažily jsme na naše škrundající břicha a poměrně veliké vlny zapomenout hraním karet, námořnická klasika. Kolem nás pobíhali lidi s barely piva a jiného alkoholu, další námořnická klasika. Oni si ale alkohol vezli do Finska. Tam by za něj totiž zaplatili nejméně dvakrát (spíš pětkrát) tolik.


Loď zastavuje. My si nandáváme rukavice, čepice a balíme se do šál. Hned vytahujeme mapy a míříme k naší hostitelce. Cestou míjíme ucházející moderní bytovky, spousty běžců a moře. A na moři lodě. A na lodích vlajky, které jsou většinou pirátské. Některé teda i finské.
 
(zleva) Linda, Carla, Emanuela, Zuzana

Po dvaceti minutách už stojíme všechny čtyři ve výtahu pro dva a nervózně nasloucháme vrzání, které naše stoupání do sedmého patra provází. Ťukáme na dveře a otvírá nám usměvavá brunetka. „Tak která jste která?“ ptá se hned Nilza a staví vodu na čaj. Proces představování nám komplikuje fakt, že jsme každá z jiné země. „Amerikočeskoitalskoněmecké“- řekla bych. Usedáme s čajem kolem stolu, debatujeme a rozhlížíme se po stylově vybaveném a velmi prostorném bytě. Po chvíli se k nám přidává spolubydlící Nilzy: „Můžete spát u mě v pokoji. Já půjdu k našim,“ nabízí a my přijímáme. Miluju couchsurfing.

Mapu máme v kapse (doslova) a vyrážíme do města. První kostel, druhý kostel. Potom to trochu změníme a navštívíme kapli. Jeden nákupák. Další nákupák. Lidl. Drahý, drahý, drahý. Zavřený, protože víkend. Stejně drahý.


Po zhruba dvou hodinách už je nám docela zima a viděly jsme vše, co lze zvládnout v Helsinkách pěšky a hlavně zadarmo. Zastavujeme se před nákupním střediskem a vytahujeme svačiny. „Připomíná mi to Oslo,“ říkám holkám a rozhlížím se kolem sebe po moderních budovách, kterými jsme obklopeny. „Čekala jsem tu nějaké historické centrum,“ poznamenává Carla a zakusuje se do chleba se sýrem. Pomalu se vydáváme zpět do našeho jednonočního bytu. Tam zase trochu čaje. Karet. A k večeři sushi burrito za deset euro. Ale spalo se mi krásně.




Druhý den prší, tak se rozhodujeme pro galerii moderního umění – Kiasma. Foťák už mám skoro vybitý, ale stejně bleskám. Nejvíc jsem nadšená ze samotné budovy galerie od amerického architekta Stevena Holla. Vše zaoblené, asymetrické a přesto perfektně do sebe zapadající. Viděly jsme také dvě výstavy, které se obě zabývaly nesnázemi světa. Jedna skrz fotografie fotografky Meeri Koutaniemi, které zobrazovaly třeba dívky, jež si prošly dívčí obřízkou nebo byly poleptány kyselinou. Druhá výstava byla daleko abstraktnější. Různé zdánlivě náhodné objekty povalující se po bílé rozlehlé místnosti mi ze začátku moc smysl nedávaly. Poté, co jsem si vzala brožurku, tak mi smysl dávat začaly. Alespoň teda částečně. Co vám by řeklo obří struhadlo nebo blikající rychlovarná konvice?!

Vnitřek galerie moderního umění Kiasma


Mapa světa ze skleněných kuliček hýbajících se podle dupání návštěvníků

Součástí výstav byly i ostnaté dráty

Bereme batohy na záda a míříme se rozloučit s naší hostitelkou. Dostáváme od ní koláč, chutná nám. Potom už se jen líně narveme naposledy do výtahu a vržeme dolů, potom do přístavu a nakonec do lodi. Zabíráme si stůl hned u okna, abychom si mohly s povzdechem naposledy prohlédnout Helsinky, do kterých se na nějakou (dlouhou) dobu podívat neplánujeme. Žít v Helsinkách zní až pohádkově. Nájem vám doplatí stát, platy jsou vysoké, vyžití pro člověka s penězi určitě bohaté. Pro obyčejné turistky na budgetu a dovolím si tvrdit, že i pro turisty obecně, jsou však dva dny strávené v Helsinkách zážitkem hezkým, avšak dostačujícím. Věřím, že bychom kromě námi navštívené galerie našly i další zajímavé muzea, ale studentský vstup za deset euro (někde i vyšší) by mě asi brzo přivedl na mizinu. Proto Helsinkám děkuji a zavřete oči. Odcházím…

Nádraží v Helsinkách

Žádné komentáře:

Okomentovat